Vergi borçları yeniden düzenlenmeli

Ana Sayfa » Denetim Gündemi » Yeni Bir Zorunluluğumuz Daha Oldu: Bankalar, Kargo ve Lojistik İşletmecileri, İnternet Ortamında Bazı Hizmet Sağlayıcı ve Aracılarına...

Yeni Bir Zorunluluğumuz Daha Oldu: Bankalar, Kargo ve Lojistik İşletmecileri, İnternet Ortamında Bazı Hizmet Sağlayıcı ve Aracılarına...

Gelir İdaresi Başkanlığı'na Sürekli Bilgi Verme Zorunluluğu Getirildi. Maliye Bakanlığı, 24 Aralık 2015 tarih ve 29572 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 464 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile; bazı mükelleflere 1 Temmuz 2016 tarihinden itibaren Gelir İdaresi Başkanlığı'na (GİB) sürekli bilgi verme zorunluluğu getirmiş, buna ilişkin usul ve esasları belirlemiştir.

 
 
Yeni Bir Zorunluluğumuz Daha Oldu: Bankalar, Kargo ve Lojistik İşletmecileri, İnternet Ortamında Bazı Hizmet Sağlayıcı ve Aracılarına...

Yeni yapılan bu düzenlemeye ilişkin açıklamalarımız ise aşağıda yer almaktadır.

1) Sürekli Bilgi Vermek Zorunluluğu Getirilen Mükellefler

464 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile, 1 Temmuz 2016 tarihinden itibaren GİB'e sürekli olarak bilgi verme zorunluluğu getirilen mükellefler aşağıdaki gibi belirlenmiştir:

  • Mal veya hizmetlerin alınması, satılması, kiralanması veya dağıtımı işlemlerinin gerçekleştirilmesine aracılık etmek üzere internet ortamında hizmet veren aracı hizmet sağlayıcıları,
  • İnternet üzerinden yapılan satış ve kiralama işlemlerine ait ödemelerle ilgili olarak 5411 Sayılı Bankacılık Kanun Kapsamında faaliyet gösteren  bankalar,
  • İnternet ortamında ticari amaçlı reklam hizmetlerinin verilmesine aracılık eden internet reklamcılığı hizmet aracıları,
  • Kara Yolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında M1, M2 ve M3 yetki belgesi alan kargo ve lojistik işletmecileri.

2) Sürekli Bilgi Verme Zorunluluğu Getirilen Mükellefler, İstenilen Bilgileri GİB'e Ne Zaman ve Nasıl İletecek?

Zorunluluk kapsamında olan mükellefler 1 Temmuz 2016 tarihinden itibaren gerçekleştirdikleri işlemlere ilişkin istenen bilgileri takip eden aydan itibaren göndereceklerdir. Bir aya ait bilgilerin, takip eden ayın son günü saat 24:00’e kadar iletilmesi zorunlu bulunmaktadır. İstenen bilgiler, BTRANS (Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı Bilgi Transfer Sistemini) üzerinden GİB'e iletilecektir.

2) Sürekli Bilgi Verme Zorunluluğu Getirilen Mükelleflerden Hangi Bilgiler İsteniliyor? Bu Mükellefler Hangi Bilgileri Gönderecek?

a) Aracı Hizmet Sağlayıcılarından İstenilen Bilgiler

Mal veya hizmetlerin alınması, satılması, kiralanması veya dağıtımı işlemlerinin gerçekleştirilmesine aracılık etmek üzere internet ortamında hizmet veren aracı hizmet sağlayıcılarından BTRANS üzerinden elektronik ortamda GİB'e iletmeleri istenilen bilgiler aşağıdadır:

- Aracılık hizmetinin sağlandığı internet adres veya adresleri,

- Aracılık hizmeti verilen gerçek ya da tüzel kişilere ait ad soyad/unvan, TCKN/VKN bilgileri ile işyeri adres bilgileri,

- Aracılık hizmeti verilenler adına gerçekleştirilen mal ve hizmet satış/kiralama işlemlerine ilişkin her bir tahsilat tutarı ve tarihi.

Aracı hizmet sağlayıcının, ödemelere ilişkin olarak satıcının/kiralayanın ticari temsilcisi olması sebebiyle ödemeye aracılık etmesi veya ödeme hizmetini bir dış hizmet olarak ödeme kuruluşundan alması veri aktarma yükümlülüğünü etkilemeyecektir.

b) Bankalardan İstenilen Bilgiler

Bankalardan zorunluluk kapsamında internet üzerinden yapılan satış ve kiralama işlemlerine ait ödemelerle ilgili bilgiler istenilmektedir.

Buna göre, bankalar, internet üzerinden yapılan satış ve kiralama işlemlerine ait ödemelerle ilgili bilgileri, BTRANS üzerinden GİB'e elektronik ortamda periyodik olarak aktaracaklardır.

c) İnternet Reklamcılığı Hizmet Aracılarından İstenilen Bilgiler

İnternet ortamında ticari amaçlı reklam hizmetlerinin verilmesine aracılık edenlerden aracılık ettikleri reklam hizmetlerine ilişkin olarak BTRANS üzerinden elektronik ortamda GİB'e iletmeleri istenilen bilgiler aşağıdadır:

- Reklamın yayınlandığı internet adresi ve internet adresinin ait olduğu kişi ya da kurumun adı soyadı/unvanı ile TCKN/VKN bilgileri,

- Reklam veren gerçek ya da tüzel kişilere ilişkin ad soyad/unvan ile TCKN/VKN bilgileri,

- Tahsil ettikleri reklam hizmeti bedeli.

Reklam hizmetinin gerçekleştirilmesinde birden fazla aracı bulunması durumunda, her bir aracı kendi gerçekleştirdiği işleme ait bilgileri iletecektir.

d) Kargo ve Lojistik İşletmelerinden İstenilen Bilgiler

Karayolu Taşıma Yönetmeliği uyarınca M1, M2 ve M3 yetki belgesi alan kargo ve lojistik işletmecileri, sahip oldukları bu yetki belgeleri kapsamında gerçekleştirdikleri kargo teslimleri ile ilgili olarak BTRANS üzerinden elektronik ortamda GİB'e iletmeleri istenilen bilgiler aşağıdadır:

- Göndericinin ad soyad/unvan ve TCKN/VKN bilgileri ile adres bilgileri, aracı hizmet sağlayıcılar tarafından yapılan gönderimlerde gönderici bilgileri yanında aracı hizmet sağlayıcının da ad soyad/unvan ve TCKN/VKN bilgileri,

- Gönderici bazında teslim edilen toplam gönderi adedi (GİB tarafından belirlenecek adedin üzerindeki gönderi sayıları bildirilecektir.),

- Gönderici bazında kapıda ödeme yapılan toplam gönderi adedi, ödeme şekli ve toplam ödeme tutarları.

Kargo ve lojistik işletmeleri ticari nitelikteki gönderileri Vergi Usul Kanunu uyarınca düzenlenmesi zorunlu tevsik edici belgeler (Fatura, İrsaliyeli Fatura, Gider Pusulası, Sevk İrsaliyesi vb.) ile birlikte kabul edecekler ve taşıma esnasında istenildiğinde ibraz edilecek şekilde gönderiye ekleyeceklerdir.

Ancak, söz konusu Tebliğ ile bazı kargo teslimleri ile bilgiler, bilgi verme zorunluluğunun kapsamı dışında bırakılmıştır. Bilgi verme zorunluluğu kapsamında bulunan M1, M2 ve M3 yetki belgesi alan kargo ve lojistik işletmecileri;

- 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununa ekli cetvellerde yer alan idare, kurum ve kuruluşlar,

- İdaresinde veya sermayesinde kamu payı bulunan kurumlar,

- Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları

- ve diplomatik misyonlar

adına yapılan kargo teslimlerine ait bilgileri GİB'e iletmeyeceklerdir.

Saygılarımla.

 

                                                                                                             Abdullah TOLU

                                                                                                          Yeminli Mali Müşavir

 

 

 

 
28 Aralık 2015 Pazartesi 06:04
Okunma: 3760
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Tarihte Bugün
1756 - İrlanda'nın koruyucu azizlerinden biri olan Aziz Patrick'in (385-461) adına kutlanan bir festival olan Aziz Patrick Günü ilk kez New York'ta da kutlandı.
1776 - Amerikan Devrimi: George Washington ve Henry Knox'un kente bakan tepelere topçu birliklerini konuşlandırmasının ardından İngiliz güçleri Boston'u terketmek zorunda kaldı.
1816 - 38 tonluk 'Elise' adlı buharlı tekne, kaptan Pierre Andriel yönetiminde, Manş Denizi'ni aşan ilk buharlı tekne oldu.
1845 - Küçük paketlerde kullanılan lastik bandın patenti alındı.
1861 - İtalya, ulusal birliğini kurdu.
1891 - Ahmed İhsan Tokgöz, Servet-i Fünun dergisini kurdu.
1915 - Çanakkale Savaşı: Kraliyet Donanması komutan Amiral Sackville Carden görevinden ayrıldı.
1920 - İngilizler, Eskişehir ve Afyon'dan çekildiler.
1921 - Londra'da ilk doğum kontrol kliniği açıldı. Kliniğe başvuranlara, düşük ücretle korunma araç gereçleri verildi.
1926 - "Demir Sanayinin Tesisine Dair Kanun" TBMM'de kabul edildi.
1941 - Alman denizaltı kaptanı Otto Kretschmer'in denizaltısı batırıldı ve esir alındı.
1944 - Varlık Vergisi'nin tasfiyesine ilişkin yasa yürürlüğe girdi.
1948 - Belçika, Fransa, Hollanda, Birleşik Krallık, Lüksemburg dışişleri arasında, 50 yıl süreli Brüksel Antlaşması imzalandı.
1954 - İspanya'yı kura sonucunda eleyen Türkiye Milli Futbol Takımı, Dünya Kupası'na katılmaya hak kazandı.
1961 - Vicente Calderón Stadı yapımına başlandı.
1965 - 30 milyon dolarlık hacmi olan Türk-İsrail Ticaret Antlaşması imzalandı.
1966 - ABD donanması'na ait Alvin araştırma-kurtarma denizaltısı, İspanya kıyıları açıklarında ABD'ye ait kayıp hidrojen bombası'nı buldu.
1968 - PTT ile Northern Electric firmasının işbirliğiyle kurulan telefon fabrikasında yapılan ilk yerli telefonlar 157 liradan satışa çıkarıldı.
1969 - Golda Meir, İsrail'in ilk kadın başbakanı oldu.
1970 - My Lai katliamı: ABD Ordusu olayı örtbas etmeye çalıştıkları için 14 subay hakkında soruşturma başlattı.
1972 - Eti Gıda San. ve Tic. A.Ş. Eskişehir'de kuruldu.
1985 - İki ünlü oyun yazarı Arthur Miller ve Harold Pinter, hapiste bulunan Uluslararası Yazarlar üyesi yazarları ziyaret etmek amacıyla Türkiye'ye geldi.
1995 - Michael Jordan basketbola geri dönme kararı aldı.
624 - Bedir Muharebesi gerçekleştirildi.
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak04:59
  • Güneş06:41
  • Öğlen13:09
  • İkindi16:36
  • Akşam19:15
  • Yatsı20:43
 
 
Anket
Denetim Hakkında Meslektaş ne kadar bilgili?
Çok Bilgili
Az Bilgili
Hiç bir fikri yok
 
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
İktisadi Haber Ajansı Çözüm Ortağı
 
Arşiv
 
Süper Loto
31.10.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu062224283446
 
On Numara
04.11.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu01102527293839404347484950515262646874757778
 
Sayısal Loto
02.11.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu062931324445
 
Şans Topu
30.10.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu011030323403
 
Gazete Manşetleri
 
 
Kurumsal

İçerik

Denetim Gündemi

Denetim Haberleri

Teknoloji